Kultura je marsikaj — to je jezik, to so zgodbe, slike, pesmi, glasba, stavbe, ki pripovedujejo o življenju prednikov, to so zapisi življenja, je tudi kultura medčloveških odnosov. V svojem bistvu pa je kultura vse tisto, kar daje narodu identiteto in ga povezuje. Slovenci smo majhen narod po številu, a velik po kulturi. Mnogo ljudi je hodilo po naši zemlji pred nami, a nekateri so bili tisti, ki so hodili pred vsemi z lučjo. Z lučjo zavesti o narodu, o njegovi srčnosti, o naši kulturi in z lučjo zavedanja vsega človeškega, ki presega okvire enega naroda, ene kulture. Eden izmed njih je bil tudi France Prešeren. Pa jih je bilo več.
Na temeljih naših prednikov lahko kot narod gradimo svojo identiteto in jo razvijamo dalje ter z njo prispevamo k boljšemu svetu za vse ljudi.
Na današnji dan se v Zavodu Dobra pot poklanjamo vsem, ki so, in ki še danes gradijo boljši svet — tudi s pomočjo kulture.
Nazadnje še, prijat’lji
kozarce zase vzdignimo,
ki smo zato se zbrat’li,
ker dobro v srcu mislimo;
dokaj dni
naj živi
Bog, kar nas dobrih je ljudi!
- France Prešeren