Premiera filma 'Žbrinca - koš za nabiranje stelje' v Štanjelu

V preteklosti je žbrinca – tradicionalni koš za listje – veljala za enega vsakdanjih orodij kraškega življenja, danes jo najdemo le še kot redek okras na nekaterih kraških domačijah. Njena zgodba je ponovno oživela v dokumentarnem filmu 'Žbrinca - koš za nabiranje stelje', ki je doživel premiero v petek, 25. oktobra 2024, v Kulturnem domu Štanjel. Dogodek je pritegnil številne obiskovalce, ki so napolnili dvorano in z navdušenjem spremljali večerni program.

Večer se je začel s pozdravnim nagovorom vodje projekta in scenaristke filma, Nave Vardjan, ki je prisotne popeljala v večer obujanja pletarske dediščine na Krasu. Za sproščen začetek sta poskrbeli članici TKŠD Urbanščica s kratko veseloigro, ki je s humornim pridihom ujela lokalni značaj in občinstvo pripravila na ogled filma.

Sledila je projekcija novonastalega dokumentarnega filma, ki skozi pričevanja domačinov oživlja zgodbo o žbrinci – tradicionalnem listnem košu, ki je bil nekoč nepogrešljiv del vsakdanjega življenja na dolnjem Krasu. Film se poglobi v etimološki izvor žbrince, predstavi njeno vlogo v kmečkem življenju ter prikaže postopek izdelave te pletene košare. Skozi pripovedi domačinov, ki so žbrinco še uporabljali ali jo znajo izdelati, film razkriva pomen tega orodja za različna opravila in predstavi zgodbe ter prigode, povezane z njeno uporabo. Zaključi se s simboliko žbrince danes – kot simbola Krasa, ki predstavlja trud kraškega človeka in njegovo povezanost z naravo. Žbrinca ima posebno mesto tudi v umetnosti, saj se pojavlja v delih Lojzeta Spacala, enega najpomembnejših umetnikov, ki je Kras ovekovečil na svojevrsten način.

Po ogledu filma so nastopajoči poželi aplavz in obiskovalcem zaupali svoje občutke ter utrinke iz ozadja ustvarjanja filma. Večer se je nadaljeval s poglobljenim panelnim pogovorom, ki je dodatno osvetlil nastanek in vsebino filma. Na panelu so sodelovali etnologinja Mojca Račič, Martin Spacal, vnuk Lojzeta Spacala, Janja Smrkolj, pletarka in sovodja projekta Otip narave v Zavodu Dobra pot, ter Nava Vardjan, direktorica Zavoda Dobra pot. Panelisti so predstavili svoje osebne in strokovne poglede na pomen ohranjanja pletarske dediščine in sodelovanja pri projektu.

Zahvala gre pletarkama in vodjema projekta Otip narave, Jasmini Klopčič in Janji Smrkolj, ter režiserju Alenu Franetiču in snemalcu Anžetu Steglu iz studia Be GR8 Media. Iskrena zahvala tudi vsem nastopajočim: Vlasti Markočič, Ljubomirju Faganelu, Ivanu Grmeku, Damjanu Turku, Jožefu Novaku, Vinku Mahniču in Martinu Spacalu, ki so s svojimi zgodbami in znanjem oživili dediščino žbrince.

Posebna zahvala gre tudi organizacijam in posameznikom, ki so pripomogli k nastanku filma: Damjani Premrl, Grajžarjevim iz Štanjela, Goriškemu muzeju – Kraški hiši Štanjel in Galeriji Lojzeta Spacala Štanjel, domačijama pri Kmetovih in pri Boginovih iz Kobjeglave, Občini Komen, Heleni Kosmina, ORA Krasa in Brkinov d.o.o. - Visit Štanjel, Kosovelovi knjižnici Sežana, Branku Vrabcu, RTV Slovenija - TV Koper-Capodistria, Ivanu Žiberni, Razvojnemu društvu Merišče Merče, Občini Sežana, Zavodu za šport, turizem in prosti čas Sežana - Hostel Pliskovica, ter vsem ostalim, ki so s svojim prispevkom omogočili nastanek filma.

Dogodek, prežet s pozitivno energijo in navdušenjem obiskovalcev, je zaokrožil pomemben korak k ohranjanju kulturne dediščine Krasa, ki je s projektom 'Obujanje pletarske dediščine' dobila novo življenje.



Fotografije: Nik Velikonja
 
objavljeno: 28. 10. 2024

Twitter Facebook



 
Ministrstvo za javno upravo

Projekt sofinancira Ministrstvo za kulturo v sklopu Javnega razpisa za izbor javnih kulturnih projektov na področju nesnovne kulturne dediščine, ki jih v letu 2024 sofinancira Republika Slovenija iz proračuna, namenjenega kulturi (JPR-NKD 2024).

 
Občina Komen
 
(Prireditev je sofinancirana iz proračunskih sredstev Občine Komen.)